ÜLIÕPILASKÜLA 25

Üliõpilasküla sai aastal 2022 veerandsaja aastaseks! Sel puhul panime kokku lühiülevaate, mis selle 25 aasta jooksul on saavutatud ning milline on elamute ajalugu.

Pisut ajalugu

Tartu Üliõpilasküla ajalugu ulatub aastsse 1991. Sel aastal moodustati Tartu Ülikooli majandusosakonna halduses olnud ülikooli ühiselamute baasil väikeettevõte Tartu Ülikooli Üliõpilasküla. See pidi tagama ühiselamuhoonete isemajandamise, elamistingimuste parandamise, üliõpilaste majandusliku vastutuse ja teaduskondade vabastamise ühiselamutega tegelemisest. Varasemalt olid üliõpilaselamud jagatud teaduskonande vahel ning ühe teaduskonna üliõpilased elasid kindlas elamus. Üliõpilasküla haldusesse läks 7 üliõpilaselamut.

Aastal 1997 sai väikeettevõttest mittetulundusühing Tartu Üliõpilasküla, mis jätkas Tartu Ülikoolile kuuluvate hoonete haldamist. Enamikel elamutel on huvitavad taustalood ning lausa oma legendid.

Üliõpilasküla esimene kontor asus Vallikraavi tänaval. Aastal 2003 kolis kontor Narva mnt 25 üliõpilaelamusse.

Taotluse esitajate järjekord Vallikraavi kontoris

Üliõpilaselamud Tartus

Esimene renoveerimisprojekt algas 1999. aastal Pepleri 14 üliõpilaselamuga.

Pepleri 14 hoone ehitusaastaks on 1968 ning see renoveeriti aastal 2001. Renoveerimistööd toimusid kahes osas – esmalt renoveeriti 2.-4. korrus ning mõni aasta hiljem ka 1. korrus. Üliõpilaselamu on siiani üliõpilaste seas populaarne tänu oma kortertüüpi tubadele, mis pakuvad rohkem privaatsust. Pepleri 14 üliõpilaselamu keldris tegutses 21 aastat Kotka Keldri baar.

Tualett enne…
…ja pärast renoveerimist.
Duširuum enne…
…ja pärast renoveerimist.

Raatuse 22 üliõpilaselamu ehitusega alustati aastal 2001 ning elamu valmis 2002 aasta septembris. Üliõpilaselamus asusid algusaastatel kohvik, videolaenutus ja Raatuse Autokool. Selles elamus on kõige rohkem tube.

Raatuse 22 üliõpilaselamu kohvik
Raatuse 22 üliõpilaselamu kohvik

Järgmiseks renoveeriti 2002 aastal 1964. aastal ehitatud Tiigi 14 hoone. See on ainuke üliõpilaselamu, kus köökides on suured avarad aknad ja “prantsuse rõdud”. Elamu ühes keldris tegutses mitmeid aastaid noorteorganisatsioon AIESEC ning praeguse jalgrattaruumi asemel tegutses kohvik-baar Tööjuures.

Fassaad enne…
…ja pärast renoveerimist.
Tualett enne…
…ja pärast renoveerimist.

2003 aasta augustis avati renoveeritud Narva mnt 25 üliõpilaselamu. Hoone ehitusaastaks on 1970 ning renoveerimise käigus ehitati kinni lahtised rõdud, mis on tubade pikenduseks. Narva mnt 25 ja Narva mnt 27 elamu olid oma ehitusaastal Tartu kõrgeimad hooned ning neid kutsuti lausa pilvelõhkujateks.

Fassaad enne…
…ja pärast renoveerimist.
Köök enne…
…ja pärast renoveerimist.
Tualett enne…
…ja pärast renoveerimist.

Järgmisel aastal avati üliõpilastele vastrenoveeritud Narva mnt 27 üliõpilaelamu, mis ehitati aasta hiljem kui Narva mnt 25. Narva mnt 27 üliõpilaselamu on ühtlasi viimane hoone, mis täies mahus esialgse renoveerimisprojekti raames korda tehti. Narva mnt 27b aadressil tegutses kuni aastani 2015 ööklubi Tallinn ning ka kiirtoidurestoran.

Fassaad enne…
…ja pärast renoveerimist.
Duširuum enne…
…ja pärast renoveerimist.

Purde 27 üliõpilaselamu anti Tartu Üliõpilasküla kasutusse aastal 2001 ning elamu 4. püstak avati renoveeritult majutuseks aastal 2005. See oli ühtlasi renoveerimisprojekti viimane osa.

Narva mnt 89 üliõpilaselamu ehitati 1968. aastal aga esialgse renoveerimisprojekti sisse ei mahtunud. Tartu linn kaalus ka elamu lammutamist, et pikendada Pikka tänavat. Aastal 2006 paigaldati elamusse läbipääsusüsteem ning suvel renoveeriti keldrikorrusel asuvad duširuumid. Algusaastail asus fuajees kohvik ja baar.

Narva mnt 89 üliõpilaselamu 2008. aastal

Elamu fassaad renoveeriti 2015-2016 aastal. Uued duširuumid ning tualetid paigutati igale korrusele mõlema tiiva otstesse ning igale korrusele ehitati uus köök.

Elamu lühikese tiiva koridorid ja toad renoveeriti 2020. aastal ja pika tiiva toad ning koridorid renoveeriti 2021. aastal.

Üliõpilaselamu hüüdnimeks üliõpilaste seas oli Mordor ning see hüüdnimi oli arvatavasti ka selle toa ukse inspiratsiooniks.

Üliõpilaselamu toa 251 uks

Ka Nooruse 7 üliõpilaselamu ei mahtunud esialgse renoveerimisprojekti sisse. 2005 aastal tehti kapitaalremont kõikides köökides ning paigaldati läbipääsusüsteem. Elamu rekonstrueerimine toimub 2023 – 2024 aastal.

Nooruse 7 üliõpilaselamu aastal 2023

Üliõpilaselamud Viljandis

Kaks Viljandis asuvat üliõpilaselamut – Väike 6 ja Jakobsoni 41 – sai Tartu Üliõpilasküla haldamiseks 2016. aastal. Mõlemad üliõpilaselamud on renoveeritud enne seda.

Väike 6 üliõpilaselamu hüüdnimeks on Oma Kodu.

Jakobsoni 41 üliõpilaselamu hüüdnimeks on Tareke.

Üliõpilaselamu Narvas

Aastal 2020 avati Narvas vastvalminud üliõpilaselamu Kerese 14 aadressil. Üliõpilaselamu võitis 2020. aasta Kultuurkapitali arhitektuuri valdkonna peapreemia.